Bexhill Academy Staff

About Us Sections

Staff may be contacted direct by using their email.

Staff are listed by Departments.


Departments

Jump to:

Leadership

Ms Catherine Davies

Ms Catherine Davies, Executive Principal

Email

Mrs Victoria Norris-Wright

Mrs Victoria Norris-Wright, Head of Academy

Email

Mrs Eleanore Gordon

Mrs Eleanore Gordon, Vice Principal/Deputy Safeguard Lead

Email

Mr Philip Gordon

Mr Philip Gordon, Assistant Principal

Email

Ms Trudy Hillman

Ms Trudy Hillman, Assistant Principal/Designated Safeguard Lead

Email

Mr Farouk Tumi

Mr Farouk Tumi , Assistant Principal

Email

Ms Wendy Minns

Ms Wendy Minns, Assistant Principal

Email

Mr Lee Starkey

Mr Lee Starkey, Assistant Principal

Email

Mr Gavin Parks

Mr Gavin Parks, Associate Assistant Principal- Professional Tutor

Email

Mrs Rebecca Jones

Mrs Rebecca Jones, Associate Assistant Principal

Email

Mr Chris Steward

Mr Chris Steward, Associate Assistant Principal

Email

Safeguarding Team

Mrs Trudy Hillman

Mrs Trudy Hillman, Designated Safeguarding Lead (DSL)

Email

Mrs Eleanore Gordon

Mrs Eleanore Gordon, Deputy Designated Safeguarding Lead

Email

Mrs Deborah Holter

Mrs Deborah Holter, Safeguarding Manager/Deputy DSL

Email

Mrs Nikki Ashdown

Mrs Nikki Ashdown, Attendance and Welfare Manager/Deputy DSL

Email

Mr Mike Walton

Mr Mike Walton, Safeguarding Officer

Email

Learning Leaders

Dr Amanda Jakes

Dr Amanda Jakes , Year 8

Email

Mr Alex Humphrey

Mr Alex Humphrey, Year 9

Email

Mr Mike Hutchins

Mr Mike Hutchins , Year 10

Email

Mr Martin Wilkinson

Mr Martin Wilkinson, Year 7

Email

Mr Ben Eldridge

Mr Ben Eldridge, Year 11

Email

Learning Managers

Mrs Nikki Austin

Mrs Nikki Austin, Year 7/Transition

Email

Mr Edward Brazier

Mr Edward Brazier, Year 8

Email

Mrs Denise Bradbury

Mrs Denise Bradbury, Year 9

Email

Mrs Cheryl Kemp

Mrs Cheryl Kemp, Year 10

Email

Mrs Nicola Humphries

Mrs Nicola Humphries, Year 11

Email

Administration/Reception

Mrs Michele Wilkinson

Mrs Michele Wilkinson, Year 8 Administrator

Email

Mrs Louisa Godfree

Mrs Louisa Godfree, Year 9 Administrator

Email

Mrs Gillian Barrington-Smith

Mrs Gillian Barrington-Smith, Year 7 & 10 Administrator

Email

Mrs Trish Souter

Mrs Trish Souter, Year 11 Administrator

Email

Mrs Carolyn Ball

Mrs Carolyn Ball, Cover Superviser

Email

Mr Alan Hallford

Mr Alan Hallford, Cover Administrator

Email

Mrs Nicola Hopkinson

Mrs Nicola Hopkinson, Receptionist

Email

Miss Fleur Lawrie

Miss Fleur Lawrie, Student Reception

Email

Attendance and Welfare

Mrs Nikki Ashdown

Mrs Nikki Ashdown, Attendance Manager

Email

Miss Janine Innalls

Miss Janine Innalls, Welfare Assistant

Email

Behaviour & Support

Mr Mark Linch

Mr Mark Linch, Director of Alternative Education and Pastoral Care

Email

Mrs Vicky Ransom

Mrs Vicky Ransom , Mental Health First Aider

Email

Miss Kim Fuller

Miss Kim Fuller, Behaviour Support Manager

Email

Ms Julie Cutting

Ms Julie Cutting, Behaviour Support Worker - Engagement

Email

Miss Abbi Skeet

Miss Abbi Skeet, ACE Inclusion / Main school KS3 & KS4 Teacher

Email

Careers

Miss Tracey J Holden

Miss Tracey J Holden, Careers Advisor

Email

Duke of Edinburgh Award (DofE)

DofE

DofE,

Email

Exams/Senior Administration

Mrs Penny Heynes

Mrs Penny Heynes, Examinations Officer

Email

Mrs Sandy Applegate

Mrs Sandy Applegate, Senior Administrative Officer

Email

Mrs Karin Kestens

Mrs Karin Kestens, Exams/Data Cover Support Administrator

Email

Facilities

Mrs Lisa Kapllani

Mrs Lisa Kapllani, Facilities Manager

Email

Mr Roy Springall

Mr Roy Springall, Deputy Facilities Manager

Email

Mr Mark Mackenzie

Mr Mark Mackenzie, Facilities Officer

Email

Mr Clive Murphy

Mr Clive Murphy, Facilities Officer

Email

Mr Jake Turner

Mr Jake Turner , Facilities Officer

Email

Finance

Mr Jesse White

Mr Jesse White, CFO and Accounting Officer

Email

Mrs Michelle Hercock

Mrs Michelle Hercock, Business Manager

Email

Mrs Tanya Brinklow

Mrs Tanya Brinklow, Senior Finance Officer

Email

Mrs Tracey Cox

Mrs Tracey Cox, Finance Assistant

Email

Miss Christina Day

Miss Christina Day, Finance Assistant

Email

HR

Mrs Jill Hunt

Mrs Jill Hunt, HR Manager

Email

Mrs Donna Winchester

Mrs Donna Winchester, HR Assistant

Email

Operational IT

Mr Steve Duckling

Mr Steve Duckling, IT Technical Manager

Email

Mr Gareth Wright

Mr Gareth Wright, Senior IT Technician

Email

PA

Mrs Jennie Phillips

Mrs Jennie Phillips, PA to Catherine Davies - Executive Principal

Email

Reprographics Department

Mr Alan Winchester

Mr Alan Winchester, Graphical Design and Print Officer

Email

Mrs Wendy Simpson

Mrs Wendy Simpson, Reprographic Technician

Email

The Arts

Mrs Mary Watts

Mrs Mary Watts , Director of The Arts

Email

Mr Matthew Lewis

Mr Matthew Lewis, Head of Music

Email

Miss Rachel Leadley

Miss Rachel Leadley, Head of Drama

Email

Mr Quentin Carver-Carpenter

Mr Quentin Carver-Carpenter, Head of Photography

Email

Mr Phil Baxter

Mr Phil Baxter, Teacher of Music

Email

Ms Tracey Gilbert

Ms Tracey Gilbert, Art Technician & Teaching Assistant

Email

Mr Dave Robertson

Mr Dave Robertson, Teacher of Drama

Email

Mr Christopher Thompson

Mr Christopher Thompson, Music Technician/Well-Being Group Lead

Email

English Department

Ms Holly Skidmore

Ms Holly Skidmore, Director of English

Email

Miss Hannah Hamer

Miss Hannah Hamer, Deputy Director of English

Email

Mrs Wendy Adams-Rickerby

Mrs Wendy Adams-Rickerby, Teacher of English

Email

Miss Natalia Carter

Miss Natalia Carter, Teacher of English

Email

Mrs Sarah Glen

Mrs Sarah Glen, Teacher of English

Email

Miss Jess Napleton

Miss Jess Napleton, Teacher of English

Email

Miss Barbara Stoecker

Miss Barbara Stoecker, Teacher of English

Email

Mrs Zoe Ward

Mrs Zoe Ward, Teacher of English/Deputy SENco

Email

Mrs Sarah Watson

Mrs Sarah Watson, Assistant Director of English

Email

Mrs Josephine Stanley

Mrs Josephine Stanley, Library Manager

Email

Humanities Department

Mr Gavin Parks

Mr Gavin Parks, Lead Practitionerl/Professional Tutor

Email

Ms Rebecca Jones

Ms Rebecca Jones, Lead Practitioner

Email

Mr Keir Anstey

Mr Keir Anstey, Head of History & RE

Email

Mrs Diane Megit

Mrs Diane Megit , Head of Geography

Email

Mr Andrew Jarvis

Mr Andrew Jarvis, Teacher of Humanities

Email

Miss Isabella Jurczynski

Miss Isabella Jurczynski, Teacher of Geography

Email

Mrs Colleen Torode

Mrs Colleen Torode, Teacher of History

Email

Miss Charlotte Williamson

Miss Charlotte Williamson , Teacher of History (ASL)

Email

Languages Department

Mrs Diane Lindsay

Mrs Diane Lindsay, Head of Languages

Email

Ms Carlotta Ireland Cricelli

Ms Carlotta Ireland Cricelli, Head of Spanish

Email

Mr David Franklin

Mr David Franklin, Teacher of Languages

Email

Mrs Jo Makin

Mrs Jo Makin, Teacher of Languages

Email

Miss Lucy Culshaw

Miss Lucy Culshaw, SENco

Email

Mrs Zoe Ward

Mrs Zoe Ward, Teacher of English/Deputy SENco

Email

Mr Mike Walton

Mr Mike Walton, Deputy SENco

Email

Mrs Julie Holdsworth

Mrs Julie Holdsworth, Senior Teaching Assistant

Email

Mrs Cara Watkins

Mrs Cara Watkins, Lead Intervention Tutor

Email

Mrs Janet Hopkinson

Mrs Janet Hopkinson, TA Numeracy Co-Ordinator

Email

Ms Mandy Clifford

Ms Mandy Clifford, Lead Intervention Tutor for SEMH and Nurture

Email

Miss Laura Caister

Miss Laura Caister, Autism Facility Assistant (The Link)

Email

Miss Holly Gothorp

Miss Holly Gothorp, CLA Keyworker

Email

Ms Lisa Hepburn

Ms Lisa Hepburn, School Counsellor

Email

Mrs Kathy Kromm

Mrs Kathy Kromm, EAL Tutor

Email

Miss Jey Newton

Miss Jey Newton, Teaching Assistant

Email

Mrs Janet Phillips

Mrs Janet Phillips, Teaching Assistant

Email

Mrs Catherine Wilson

Mrs Catherine Wilson, TA for Physical and Sensory Need

Email

Maths Department

Mr Gary Edwards

Mr Gary Edwards, Director of Maths

Email

Mr Farouk Tumi

Mr Farouk Tumi , Mathematics Lead/Assistant Principal

Email

Mrs Donna Mills

Mrs Donna Mills, Deputy Director of Maths

Email

Mrs Victoria Sims

Mrs Victoria Sims, Assistant Director of Maths

Email

Miss Samantha Rhodes

Miss Samantha Rhodes, Teacher of Maths and Lead Practitioner

Email

Miss Alicia Burdett

Miss Alicia Burdett, Teacher of Maths and PE

Email

Mrs Jolene Deeprose

Mrs Jolene Deeprose, Teacher of Maths and Child Development

Email

Mr Ben Elwell

Mr Ben Elwell, Teacher of Maths

Email

Mr Dean Loft

Mr Dean Loft, Teacher of Maths

Email

Mrs Molyne Mtambara

Mrs Molyne Mtambara, Teacher of Maths

Email

Miss Brooke Payne

Miss Brooke Payne, Teacher of Maths

Email

Mrs Alex Rockett

Mrs Alex Rockett, Teacher of Maths

Email

Mr Mike Walton

Mr Mike Walton, Teacher of Maths

Email

Mr Craig Weir

Mr Craig Weir, Teacher of Maths

Email

Mr Martin Wilkinson

Mr Martin Wilkinson, Teacher of Maths & Year 10 Learning Leader

Email

Mrs Janet Hopkinson

Mrs Janet Hopkinson, Numeracy Co-Ordinator

Email

PE/Well Being Department

Mr Christopher Steward

Mr Christopher Steward, Associate Assistant Principal

Email

Miss Emma Baker

Miss Emma Baker, Deputy in PE/Dance BTEC Co-Ordinator

Email

Miss Alicia Burdett

Miss Alicia Burdett, Teacher of PE/Maths/Joint Head of PHSE

Email

Mr Ben Eldridge

Mr Ben Eldridge, Teacher of PE & Year 11 Learning Leader

Email

Miss Grayling Clayton

Miss Grayling Clayton, Teacher of PE/Joint Head of PHSE

Email

Mr Alex Humphrey

Mr Alex Humphrey, Teacher of PE & Year 8 Learning Leader

Email

Mr Joe Lovell

Mr Joe Lovell, Teacher of PE

Email

Ms Kitty Lynch

Ms Kitty Lynch, Teacher of PE

Email

Ms Sarah-Jane Bigby

Ms Sarah-Jane Bigby, Head of Health & Social Care

Email

Mrs J Deeprose

Mrs J Deeprose, Teacher of Maths and Child Development

Email

Science Department

Miss Kelsey Mercer

Miss Kelsey Mercer, Director of Science

Email

Mr Jim Guest

Mr Jim Guest, Deputy Director of Science

Email

Mrs Jenna Quantick

Mrs Jenna Quantick, Assistant Director of Science

Email

Mr Dan Russell

Mr Dan Russell, Lead Teacher of Physics

Email

Mrs Sandra Grimes

Mrs Sandra Grimes, Teacher of Science

Email

Miss Kerri Honeysett

Miss Kerri Honeysett, Teacher of Science

Email

Mr Oliver Mundell

Mr Oliver Mundell, Teacher of Science

Email

Miss Samantha Pedley

Miss Samantha Pedley, Teacher of Science

Email

Dr Bradley Springett

Dr Bradley Springett, Teacher of Science

Email

Mrs Kirsten Torrance

Mrs Kirsten Torrance, Teacher of Science

Email

Mr Jack Wellard

Mr Jack Wellard, Teacher of Science & Year 9 Pupil Premium Champion

Email

Mr Ronnie James

Mr Ronnie James, Science Support Teacher/General Cover

Email

Mrs Trish Brunt

Mrs Trish Brunt, Science Technician

Email

Mrs Beverley Cousins

Mrs Beverley Cousins, Science Technician

Email

Mr Sean Ritson

Mr Sean Ritson, Science Technician

Email

Technology Department

Mrs Emma Morris

Mrs Emma Morris, Head of Computer Science

Email

Mr Peter Page

Mr Peter Page, Deputy Head of Computer Science

Email

Mrs Rosemary Bradwell

Mrs Rosemary Bradwell, Head of Food Department

Email

Mrs Debbie Holroyd

Mrs Debbie Holroyd, Teacher of Food Technology

Email

Miss Laura Purdy

Miss Laura Purdy, Teacher of Food Technology

Email

Ms Nicola Brooker

Ms Nicola Brooker, Food Department Technician

Email

Mr Nathan Wickens

Mr Nathan Wickens, Teacher of Technology

Email

Top